TR | EN
Başkan
Başkan

Başkandan Mesaj


1 Kuruş Dahi Kredi Almadan, 1 Milimetrekare Arsa Satmadan Hedeflerimize İlerliyoruz

Saygıdeğer Sanayicilerimiz…

Kayseri sanayisinin merkez üssü olan Kayseri OSB’nin yönetimi olarak, önemli işlere odaklanmış bulunmaktayız. Hizmet kalitesini yükseltmeye ve sanayicimizin memnuniyetini artırmaya çalışıyoruz. Hedeflerimize doğru ilerliyor, 1 kuruş dahi kredi almadan, 1 milimetre arsa satmadan sanayicimize hizmet sunuyor, Kayseri OSB’yi en iyi şekilde yönetmek için gayret ediyoruz. 

Bölgemiz, kuruluşundan bugüne kadar geçen 51 yıllık süreçte her yıl büyüme sağlamıştır. Türkiye’de ilk 3’ün içinde yer alan önemli üretim üslerinden biridir. Bölgemizde faaliyet gösteren yaklaşık 1600 firmamız katma değer oluşturulmasında etkin bir şekilde yer almaktadır. İstihdamın artmasında önemli rol oynayan Bölgemizde, 100 bini aşkın çalışan üretime katkı sağlamaktadır. 2022 yılı Haziran ayında göreve geldiğimiz günden bugüne sanayicilerimizin menfaatlerine yönelik çalışmaktayız. Sanayici odaklı bir yönetim anlayışını sürekli olarak göz önünde bulundurmaktayız. Yasaların bize sunduğu çerçevede sanayicilerimize her türlü imkânı sunmaya devam etmekteyiz. Yalnızca sanayicimizin taleplerini karşılamak için hizmetlerimizi sürdürmekteyiz.

Sanayicimizi desteklemek, sıkıntıları çözebilmek için çok sayıda projemiz bulunmaktadır. Bu projelerimiz kılı kırk yaran bir titizlikle ve emanete halel getirmeden yürütülmektedir. Kayseri OSB Meslek Yüksekokulu kurulması projemiz gerçekleşmiştir. 3 bölümde toplam 60 öğrencisiyle eğitime başlamıştır. Fuar Merkezimizi daha verimli kullanabilmek için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Göreve geldiğimizde Kayseri fuarlar şehri olacak demiştik. 2022 yılında 1 fuar yaptık. 2023’te 4 fuar gerçekleştirdik. İçinde bulunduğumuz 2024 yılı için de 8 fuar anlaşması yapılmıştır. 2025 yılında 10 fuar, 2026 yılında, yıl 12 ay her ay 1 fuar yaparak, siz sanayicilerimize verdiğimiz sözü tutmuş olacağız. Teknik Bilimler Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu binası yapımı için proje hazırlama aşamasına gelinmiştir. Temellerini atacağımız projemiz kısa sürede hayırsever Sn. Mehmet Altun’un katkısı ile yükselecektir.  Bu sayede üniversite-sanayi buluşması, ilimle-üretimin buluşması daha güçlü olarak sağlanacaktır. Kalifiye personel temini noktasında sıkıntı azalacaktır. 

Bölgemizde büyük bir ihtiyaç olan sağlık merkezi kurulması projemizde uygulamaya geçilmiştir. İnşallah 2025 yılı başlarında sağlık merkezimiz hizmet sunmaya başlayacaktır. Fevzi Mercan cami önünde yaklaşık 40 dükkân kapasiteli iş merkezi projemizde yapı imalatı başlamış ve temel kazısı yapılmıştır. 2024 yılı planlamamız çerçevesinde 28 kilometre yolumuzu asfaltlama çalışmamız başlamıştır. Göreve geldiğimiz günden bu yana yaklaşık 50 kilometre yolumuz asfaltlanarak yenilenmiş olacaktır.

Yağmur suyu terfi merkezi kapasite artırımı projemizde sona gelinmiştir. Bölgemiz sınırları içinde güvenliğin etkin şekilde sağlanması için çalışmalarımız sürmektedir. Yapımı planlanan 2 nizamiyemiz tamamlanmış, Güney çevre yolu nizamiyemizin inşaatı ise bitmek üzeredir. Polisimizin bölgemiz sınırları içindeki gece devriyesi aralıksız devam etmektedir. Bugüne kadar 9 yeni aracı dahil ettiğimiz araç filomuzu yenilemeyi sürdürüyoruz. Bölgemizde enerji alt yapısını güçlendirecek yatırımlarımız sürmektedir. Bilişim ve teknolojik alt yapımıza ilişkin e-OSB yatırımlarımız devam etmektedir.

Yeni bir cami inşa projemizde ise ön çalışmaları 2024 yılı içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Sanayicilerimizin kullanıma açık olacak sosyal tesis kurulması çalışmalarımız sürmektedir. Sanayi parseli taleplerinin karşılanması için ilgili makamlarla çalışmalar yürütülmeye devam etmektedir.

Göreve geldiğimiz 24 Haziran 2022 tarihinden bu yana Beytülmale el sürülmemiş, el sürdürülmemiştir. Basiretli yönetim anlayışımızın sonucu olarak, Bölgemiz öz kaynakları artırılmıştır. Yatırıma dönük finans imkânları oluşturulmuş ve sürekliliği sağlanmıştır. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi asli vazifelerine dönmüş, Bölgemiz, güçlü mali yapısıyla adından söz ettirmeye başlamıştır.

Kayseri OSB’nin yönetimi olarak, önemli işlere odaklanmış bulunmaktayız. Hedeflerimize doğru emin adımlarla yürüdüğümüzü gururla söyleyebilirim. Sanayicilerimizin; üretmek ve ihracat yapmak için gösterdiğiniz çabaların ve üstün gayretlerin farkındayız. Üzerimize düşen ne varsa tüm imkânlarımızla yanındayız. Bundan sonra da yanınızda olmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.

Saygı ve selamlarımla…

Mehmet Yalçın

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı