Keçiboynuzunun Faydaları

Doğanın özünden özünüze Sunulan Şifa

 1. Kolesterolü düşürür.
 2. Cinsel gücü artırıcı etkisi verebilir. (afrodizyak)
 3. Nefes darlığına, astım ve bronşite iyi gelebilir, öksürüğü önleyebilir.
 4. Kalp damarlarını açabilir, kalbi rahatlatabilir.
 5. Vücuda kuvvet ve enerji verebilir.
 6. Yüksek miktarda fosfor,  potasyum ve kalsiyum içerdiğinden çocukların kemik ve zekâ gelişiminde önemli rol oynar. 
 7. Karaciğeri takviye eder, sarılık tedavisinde yardımcıdır.
 8. İçerdiği aminoasit miktarında kayıp olmadığından kan yapıcı özelliği çok fazladır.
 9. Hafıza ve dikkati güçlendirir, zihni açar.
 10. Sinirleri gevşeterek stresi önler.
 11. Göğsü yumuşatıp akciğeri temizler.
 12. Diş ve dişeti hastalıklarını, el ve ayak titremelerini önler.
 13. Yaşlılıktan ileri gelen birçok sorunun çözümünde yardımcıdır.

 

Keçiboynuzu Nektarının Pekmezden Farkı

Direk ateşle temas etmediği için kanserojen bir madde olan karamel oluşmamaktadır.

Kaynama derecesi 50 C'yi geçmediğinden insan vücuduna gerekli olan mineral madde ve aminoasitlerde kayıp görülmemektedir.

Pekmez yapımında çökeltici olarak toprak vs. ve kimyasal enzimler üretim sırasında asla kullanılmamaktadır.

Keçiboynuzunun içerdiği Gallik Asit, insan sağlığı üzerinde çok yönlü özellikleri olan bir maddedir. Gallik asitin bazı özellikleri ve faydaları aşağıda belirtilmiştir.
 

Analgesic

Ağrı Kesici

Antiallergenic

Alerjiye Karşı

Antiasthmatic

Astıma Karşı

Antibacterial

Bakteri Yok Edici

Antibronchitic

Bronşite Karşı

Anticancer

Kansere Karşı

Antihepatotoxic

Karaciğeri Temizleyici

Antioksidant

Radikallari Yok Edici

Immunostimulant

Bağışıklık Güçlendirici

Antiviral

Mikroplara Karşı

Antiseptic

Antiseptik

Cancer-preventive

Kansere Karşı

Antinitrosaminic

Nitrozamin Yok Edici

Broncholidilatör

Bronş Genişleticisi

Antipolio

çocuk Felcine Karşı

 

ANDIZ

Vücuda dinçlik verir. Böbrekleri, mesaneyi ve idrar yollarını temizler. Kandaki şeker miktarını düşürür. Pankreasın normal çalışmasını sağlar. Nekahet devresinin çabuk atlatılmasında yardımcı olur. Ter ve idrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltım Soğuk algınlığı, romatizma, damar sertliği ve nık-ı isle de faydalıdır. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı Keser. Adet ağrılarını dindirir.
Kozalakta bulunan uçucu yağ ağrıyan yerlere kullanılır.

Kozalaklılardan 2-5 metre boyunda yaprağını dökmeyen bir ağaçtır. Yaprakları ince, uzun, sivri ve güzel kokuludur. Meyveleri; siyah, parlak kozalak şeklindedir. Bunlara ardıç tohumu da denilir. Kasım ve aralık aylarında toplanıp kurutulur. Birçok türü vardır. 

Meyan bitkisinin 6 türü Türkiye'de yetişmektedir. Bitkinin kökleri, meyan kökü olarak tanınmakta ve kullanılmaktadır. Köklerinin kabuğu soyulduktan sonra veya soyulmadan önce güneşte kurutularak piyasaya sürülür. Bileşiminde nişasta, şekerler, zamk, rezin, glisirrizin vardır. Glisirrizin şekerden daha tatlı bir bileşiktir. Köklerdeki miktarı, bölgeden bölgeye değişir ve köklerin de etkili maddesidir. Meyan kökü bir magnezyum ve silisyum kaynağıdır. 

Kökler göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, idrar çoğaltıcı ve tat düzenleyici özelliğe sahiptir. Eczacılıkta toz halinde, hapların hazırlanmasında ve şekil vermede kullanılır. Sigara plastik sanayisinde kullanılan ilkel maddedir. Kola adı altında hazırlanan içeceklerin terkibinde girer. Parlak siyah renkli, tatlı lezzetlidir. Suda kolaylıkla erir. Göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici, yara iyi edici özellikleri vardır.

Meyan kökü, mideyle ilgili sağlık problemlerinde son derece etkilidir. İçerdiği glisirutenik asid (GLA), deglisirine meyan kökü (DGL) ve karbenoksolen sodyum (CS) maddeleri, bilinen en etkili anti-ülser ilaçlarındandır. 
Meyan kökü ayrıca cilt problemlerine de iyi gelir. Meyan kökü tüketimi ciltte oluşan aknelerin tedavisinde etkilidir. ?
Balgam çıkartıcı ve salgı bezlerini yumuşatıcı etkiye sahiptir. Yaralarda et (epitelize) yetişmesini hızlandırır, spazmolitik ve antihistamin etkisi vardır. Her türlü bronşit, bronşlu nefes darlığı onikiparmak bağırsak ve mide ülseri, mide bezleri iltihabı (gastrit), tedavisinde kullanılır. Meyan kökü halk tababetinde böbrek ve mesane iltihapları, kum ve taş,zayıflamak, ses kısıklığı, verem başlangıcı ve benzeri durumlarda kullanılır.

Kısaca:

•Müzmin öksürük için içilmesi faydalıdır.
•Astım hastalığının zamanla şifasına ve balgamının
sökülmesine faydalıdır.
•Mide ülseri, yanma ve ekşimesine çok fayda verir.
•İdrarı artırıp vücuda fayda sağlar.
•İştahı açar.
•İçindeki şekerli madde tabii olduğundan şeker hastalarına zarar vermez.
•Meyan şerbeti glisirizin olduğu için vücuda enerji verir.

HüCRE YENİLEYİCİ KANTORON YAĞI

Antiseptik, kanama durdurucu, yara ve yanık iyileştirici, iltihap önleyici bu mucizevi yağ, daha bir çok şifa özelliğini bünyesinde barındırıyor. Hem haricen, hem de içilerek hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Hücre yenileyici niteliği sebebiyle, özellikle yara ve yanıklarda oldukça etkili.
Kantaron yağı hem kantaron bitkisinin, hem de zeytinyağının şifasını bünyesinde barındırıyor. Eski çağlardan beri kullanılan kantaron yağının, mikrop öldürücü ve damar büzücü etkisi modern araştırmalarla da kanıtlanmış durumdadır.

KANTARON YAĞININ ŞİFA öZELLİKLERİ:

Kantaron yağı her türlü yaralarda başarıyla kullanılmaktadır. Açık yaralar, taze yaralanmalar, kesikler, ezikler, çarpmalar sonucu oluşan morluklar vb. durumlarda iyileşme sağlar. Kantaron yağı;

*Antiseptik özelliğiyle yarada mikrop üremesini engeller,
*İltihap önleyici özelliğiyle yarada herhangi bir iltihap oluşmasına engel olur,
*Damar büzücü etkisiyle kanamayı kısa sürede durdurur,
*Hücre yenileyici özelliğiyle yaranın çabuk kapanmasını sağlar
*Aynı zamanda sürüldüğü sürece yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıları yok eder, büyük bir rahatlama sağlar.
         
Yanıklarda ve haşlanmalarda da kantaron yağı bir numaralı yardımcınız olmalı. Yanıkları kısa sürede iyileştirdiği gibi, yanık anındaki acıyı dindirir. Yanığın mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu engeller. Güneş yanıklarında da kantaron yağından yararlanabilirsiniz. Yanık bölgelerinize sürdüğünüzde acınızın azaldığını hemen hissedeceksiniz. Yanıklarınız kısa sürede iyileşecektir.

Trafik kazaları sonucu meydana gelen iç yaralanma ve iç kanamalarda hem sürülerek, hem de dahilen içilerek kullanılır. Damar büzücü oluşu sebebiyle iç kanamaların durmasına yardımcı olur.

Hematomlarda (derideki mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde ilgili bölgeye sürülüp masaj yapılır.
Pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için, cilt bakım yağı olarak yararlanabilirsiniz.

Kantaron yağı bebeklerin pişiklerinde de çok etkilidir. Yine bebeklerin karın ağrılarında kantaron yağı kullanıldığında ağlamaları sona erer. Ağlayan bebeğin karnına kantaron yağıyla, sağ avuç içi kullanılarak hafif hareketlerle masaj yapılır. Masaj yaparken bebeğinize sevginizi hissettirmeyi de sakın unutmayın.

Sırt ağrıları, lumbago, siyatik ve romatizmada masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Yalnız bu rahatsızlıklarda 1/10 oranında ardıç veya kekik yağı (yâda her ikisi de) eklenerek kullanılır. Ağrıyan bölgeye bu yağla masaj yapılır. Kısa sürede ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. Değişik bitki kürlerinin yanı sıra, bu masajla hastalığınızı tamamen tedavi etme şansına sahipsiniz. Dâhilen kullanımda kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur. Yine dâhilen iç ve dış varislerin tedavisinde etkilidir. Bunu damar büzücü özelliğiyle yapar. Mide ağrılarında ve mide ülserinin tedavisinde de dâhilen kullanılır. Yaz-kış ayaklarını ısıtamayanlar kantaron yağından yararlanmalı


Shared: