„Şu kara tanede(çörek otu) ölümden başka her derde deva vardır. “ Hadis-i şerif

 

çörek otu niçin değerli?

çörek otunun tohumunda doymamış yağ asidi, eterli yağ, vitaminler ve organizma için zaruri olan ve çok az miktarda tüketilmesi gereken değerli maddeler bulunur. Bu maddelerin karışımı hasta kişinin iyileşmesine vesile olur. çörek otu tohumunda bulunan doymamış yağ asidinin metabolizmaya müspet yönde tesir ettiği, bağışıklığı artırdığı ve alerjiyi durdurduğu ispatlanmıştır. Bu sebepten çörek otunun astım, bağışıklığın zayıflığından meydana gelen marazlar ile sinir ve deri hastalıklarında başarılı sonuçlar vermesine şaşırmamalıdır. Bu iyileştirici tesir çörek otunu yemeklerde de kullanılan ve sevilen bir gıda haline getirmiştir. Zamanımızda özellikle ABD ve Avrupa’nın büyük ülkelerinde çörek otuna talep çok artmış, istekler karşılanamaz hale gelmiştir. Almanya’da ise çörek otu tohumu ve yağı, saf veya hap şeklinde eczanelerde ve baharatçılarda yeralmaya başlamıştır.

Savunma sistemimiz ve çörek otu

Sağlam bir savunma sistemine sahip olan kişi, kendini genelde iyi hisseder ve nadiren hastalanır. çünkü rahatsızlıklara karşı mukavemeti fazla demektir. Böyle olunca mikrop, virüs ve mantarlarla baş edebilir. Savunma sistemi zayıfladığında, şu hastalıklar ortaya çıkabilir:

Mikroplu hastalıklar, bilhassa sık sık grip olma ve mesane iltihabı.

Deri, mukoza ve bağırsaklarda mantarların oluşması.

İnatçı herpes (uçuk).

Sindirim sistemi bozukluklarından meydana gelen ishâl ve zayıflama.

Kaşıntılı deri hastalıkları. 
Kronik rahatsızlıklar.

Kanda dolaşım bozukluğu, yüzde belirli soluktuk.

Kronik yorgunluk.

Uyku bozuklukları.


Saymış olduğumuz bu hastalıklara yakalanmamak için savunma sistemimizin kuvvetli olması gerekir. çörek otunun ise immün sistemi güçlendirdiği binlerce yıldan beri bilinmektedir. çörek otu savunma sistemini Dengelemekte ve mümkün olduğu kadar iyi çalışmasını sağ amaktadır.

çörek otunun bu özelliği nerden kaynaklanır?

Bilim adamları,  bu sorunun cevabını  modern -etnolojinin  yardımıyla  bulmuşlardır.   çörek otunun   tohumunda   organizmayı Destekleyen   yüzden   fazla   madde   vardır.

Kara mucizenin muhtevası çörek otunun tohumunda takriben %38 oranında karbonhidrat, %35 oranında çeşitli yağlar, %21 oranında albümin bulunur. Geri kalan %6 ise yüzden fazla maddeden oluşur. Bu orana çok değerli olan doymamış yağ asitleri de dahildir. Linolen asidi, alfa linolenasidi ve iç yağı bunlar arasındadır. Eterli yağlar olarak kofur, nigellon, alfa-pinen vb. mevcuttur. çok az miktarda bazı  aminler (B1, B2, B6, folik asit, niasin), mineraller Demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve selen) ve aminoasitler vardır. Doymamış yağ asitleri ve eterli yağ, savunma sisteminde çok yararlıdır. Vitamin ve mineraller savunma sisteminin işlemesinde önemli rol oynar. çörek otunun tesiri çok sayıdaki bu maddelerin karışımından gelmektedir.

Doymamış yağ asitlerinin faydaları

Doymamış yağ asitleri, metabolizmaya yardım eder. Hücrelerin büyümesi, gelişmesi ve yenilen­mesinde yine buna ihtiyaç vardır. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan hormonların gelişmesinde yardımcı olur. Yine alerjik reaksiyonlarda histamin gibi maddelerin artmasını engeller.

İşte doymamış yağ asitlerinin faydaları

Hormonların yapımına katkıda bulunduklarından sağlıklı   bir  savunma   hormon   ve   sinir  sisteminin oluşumunu sağlar.

Savunma   hücrelerinin   gereğinden   fazla çalışmasını engeller.

Hücrelerin   dağılımı,   yenilenmesi   ve   hücre duvarlarının sağlam olmasına katkıda bulunur.

Kandaki kolesterolü normale döndürür.

Kan  damarlarının  gerginleşmesini  ve  dolaşım hızını tanzim ederek tıkanmayı önler.

Tansiyonu düşürüp damar sertleşmesi ve kalp enfarktüsü riskini azaltır.

Yaraların çabuk iyileşmesine, derinin pürüzsüz olmasına yardım eder.

İnsan vücudu, doymamış yağ asitlerini üretemediği için, dışardan almaya mecburdur. Bir gram çörek otu yağı, bu açıdan günlük ihtiyacımızı karşılamaktadır.

çörek otunun diğer tesirleri:

çörek otunda nigellon ve alfa-pinen gibi eterli yağlar,   soluk   borusunu   genişletip   kramp gidericidir. Ayrıca ifrazı geliştirip öksürüğü  hafifletir. İltihap giderici, ağrı dindirici ve  idrar söktürücüdür. Devamlı kullanımda kan şekerini düşürür.

çörek otundaki B1, B2 ve B6  vitaminleri   birçok   enzimlerin  üretiminde önem taşır. Zira bunlar, savunma ablukalarını yok eder ve boyun   altı   bezini;   dolayısıyla  savunma sistemini güçlendirir. Folik asit    ise, kalp ve tansiyon hastalıklarının riskini azaltır

Beta karotin, A, E ve C vitamini, selenyum gibi antioksitler vücudun savunma sistemini güçlendirir. Selenyum, vücudu zehirli maddeleri atmasına yardımcı olur.

Tabii  muhtevası  ile savunma sistemine,  meta­bolizma ve hormonlara iyi gelen çörek otu, vücudu toksinlerden temizler, kan dolaşımını güçlendirir ve barsaklarm   düzenli   çalışmasını   sağlar.   Cildi parlaklaştırır. Düzgün bir cilde parlak saç ve gözlere sebep olur. Sağlıklı ve hayat dolu bir görünüm sağlar. çörek otu immunsistemi güçlendirdiğinden, kanser, AİDS   gibi   çağın   hastalıklarına   karşı   tavsiye edilmektedir. Yine tansiyon ve ateş düşürücü ve tabii antibiyotik  tesirleriyle   yaygın   hastalıklara   şifa olmaktadır. Başta astım ve polen alerjisi olmak üzere alerjik hastalıklara, saç dökülmesi ve kepeğe karşıda tesirlidir.


Shared: